Jakie filmy są w stanie liczyć na dużą popularność?
Marzec 24, 2018

Nie możemy ukryć, iż w dzisiejszym świecie przemysł filmu jest bez wątpienia mocno dojrzały. Historię filmowej sztuki liczy się w na przestrzeni dziesięcioleci. To, jak duży wpływ został wywarty na kulturę oraz sztukę, jest nie do oszacowania. Oczywiście codziennie uwydatnia swoje miejsce w szeroko rozumianej popkulturze. Nie ma dnia, w którym nie leci w kinach czy w telewizji jakikolwiek film. Musimy jednak przez krótki moment rozmyślić nad tym, z jakiego powodu pewne produkcje bywają sławne już w dniu premiery, a inne są w stanie trafić jedynie do niezbyt szerokiej grupy filmoznawców przez cały czas swojego emitowania?

Na od razu warto wysnuć tematykę, która dotrze do znacznej grupy odbiorców. Nie da się ukryć, że produkcje o bohaterach już z założenia będą miały niezmiernie szeroką widownię. Nie dość, że takiego rodzaju filmy to dla młodszych obowiązkowa pozycja do obejrzenia w kinie, to jeszcze pokaźna grupa starszych widzów śledzi wydarzenia w świecie fantasy superbohaterów oraz ogląda znaczną część filmowych dzieł. Dzieła te, bardzo często dopełnione świetnymi momentami akcji, efektami komputerowymi, wciągającym scenariuszem są niemałe widowiskiem zarówno dla młodszych widzów, jak i osób dorosłych.

Następnym czynnikiem w duży dość sposób mającym oddziaływanie na popularność dzieła filmowego jest gatunek. Nie można ukryć, iż każdego roku to produkcje z akcją gromadzą w kinie najpokaźniejszą ilość widzów. Nie sposób niemniej jednak nie napomknąć o kinie grozy, na które także chodzi pokaźna część spragnionych dużych wrażeń. Niemniej jednak filmy obyczajowe, mimo wielu swoich zalet, nie są w stanie zdobyć tak dużej ilości widzów co m.in. komediowe filmy, horrory lub wspomniane już filmy akcji. Można tym samym dojść do wniosku, że rodzaj posiada duże przełożenie na popularność dzieła i tak jest naprawdę.

Bywa też, że dzieła o ciekawej fabule oraz przyciągającym uwagę mixie gatunków, puszczane jedynie na filmowych festiwalach artystycznych mogą zdobyć niebywale dużą popularność. Nie da się ukryć, że w bezpośrednio przykładają się do tego również nagrody filmowe. Wtedy znaczna część miłośników kinowych chciałaby w bardziej dokładny obejrzeć zdobywców. Trzeba w tu uwydatnić, jakie elementy posiadają dzieła, które cieszą się sporą popularnością. Należy zaznaczyć, że bywa to często pomieszane. Z pewnej strony nie należy zapomnieć o tym, iż fabuła musi być wciągająca oraz angażująca, z drugiej trzeba zadbać o dobre wykreowanie wszystkich bohaterów. Duże znaczenie ma też reżyseria – właściwe stawianie kadrów potrafi w znaczny sposób uprzyjemnić film. Tym, co także ma znaczenie, już procesie postprodukcji, jest montaż. Za sprawą montażu jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzony efekt, interesującą atmosferę, na przykład niepewności.

Rzecz jasna jest dostępnych dużo filmowych szkół, które posiadają własne style i zdania o sztuce tworzenia filmów. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno filmy kulturowe jak i popkulturowe zobowiązują do dużego nakładu pracy mnóstwa osób. I niezmiennie zajmują wyjątkowe miejsce w historii ludzkości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *